Her Mevsim Edinilebilen Styrophor Kovanlı Damızlık Koloniler:

Damızlık Ana Arıların  üretimleri ve döllenmeleri  biyolojik  olarak Haziran-Ağustos  aylarında mümkündür.

Arıcılarımız da damızlık ana arılarını ancak bu aylarda edinmekteler.

Damızlık ana arı temin etmede sezonu kaçırmış  veya  koloni edinecek arıcılarımız için yılın her mevsiminde Kafkas ve Anadolu damızlık  ana arılı  koloni  temin etme imkanı geliştirilmiştir.

Damızlık ana arılı koloniler 5 çerçevesi arılı 6 çerçeveli styrophor kovanlarda arıcılarımızın hizmetine sunulmaktadır.

Altı Çerçeveli Styrophor Kovanların Özellikleri

Damızlık koloniler tecritli styrophor kovanlarda servis edilmektedir. Arıcılarımız bu kovanları ana ve oğul üretiminde de kullanabilmektedirler.

Altı çerçeveli  kovan  ortadan bir separatörle  ikiye  bölünmekte, her bir bölmeye  üç  çerçeve veya  iki çerçeve bir şurupluk konabilmekte ve her bölme müstakil olarak kullanılabilmektedir.

Her bir bölmenin havalandırma sistemi alttan ızgara ve üst önde taşımada açılıp tıkanabilen delikler ile çözülmüştür. Straphor kovanlarda cidar kalınlığı 3 cm’nin  altına düştüğünde  kış aylarında rutubet yapar. Diğer yandan sağlamlık cidar kalınlığı, sertlik (dansite) ile ilgilidir. Düşük dansiteler kullanımda  kırılırlar.

İNCİ styrophor  kovanları:  Gövdesi, alttablası, ve  kapağı  30 mm kalınlıkta,  90-100 kg/m3 yoğunlukta (sertlikte) styrophordan imal edilmişlerdir.

En az 20 yıl  kullanılabilmektedir.

Altı Çerçeveli Stryrophor Kovanların Ana Arı Üretiminde Kullanımı

Her bir bölmeye  ikişer adet yavrulu ve arılı  çerçeve verilir. Hazır ana arı yüksüğü yoksa  yavrulu çerçeveler damızlık kolonilerden alınmalıdır.

Bölmeler kendilerine yüksük yaparlar ve ana arı üretirler. Ana arılar arılıkta döllenirler ve yumurtlarlar. Ana arının yumurtlaması bölme tarihinden itibaren bir aylık bir süre alır.

Bölmelere damızlıktan üretilmiş kapalı ana arı yüksükleri verilirse  12-15 gün sonra  yumurtlama görülür.

Bölmelere damızlıktan üretilmiş, doğmuş ana arı verilirse  8-10 gün sonra yumurtlama görülür.

Altı  Çerçeveli Styrophor Kovanların Koloni Bölmede Kullanımı

Ruşet kovanın her bir bölmesine ikişer adet arılı yavrulu  çerçeve konur. Her bir bölmeye üretilen veya satın alınan döllenmiş  ana arı verilir.

Bölmeler şurup veya kekle beslenir. Bölmeler güçlenip sıkışınca  birisi başka kaba alınır ve besleme devam eder.

Temel petekte verilerek koloninin gelişmesi sağlanır. İlk etapta daha büyük  3-4  arılı çerçeveli bölme yapılmak istendiğinde ortadaki seperatör kullanılmadan 4-5 yavrulu ve arılı çerçeve bölünür.

Böyle güçlü bölmelere mutlaka döllenmiş, yumurtlar ana arı verilmeli ve beslenmelidir.